תוכנית הלימודים

מה עושים בקורס  גיור? מוזמנים לקרוא כמה מילים על תוכנית הלימודים היחודית שלנו 

תוכנית הלימודים

הבחירה שלך להיכנס לתכנית גיור, היא מבין הבחירות המשמעותיות ביותר שאדם בוחר במהלך חייו. בעת קניית בגד, יכולות להיות התלבטויות רבות, איך אֶרָאה עם הבגד הזה או עם בגד אחר. אך התלבטויות אלו, הן בסך הכל על המראה החיצוני שלי, ואם לא ימצא חן בעיניי, אוכל להחליף אותו שוב. מסלול הגיור עוסק בזהות שלך וגם בזהות של הילדים והנכדים שלך בדורות הבאים.

מכיוון שזו החלטה משמעותית, היא צריכה להיעשות בעקבות תהליך משמעותי של לימוד יסודי ומעמיק של היהדות.

לימוד שיאפשר לך להכיר את ההיסטוריה המופלאה של העם הזה, שלמרות קוטנו המספרי, השפיע כה רבות על כל האנושות. עם שהצליח לשרוד אלפי שנים למרות שחי מחוץ לארצו בכל רחבי העולם, ולמרות הניסיונות החזקים של המעצמות הגדולות ביותר בהיסטוריה, להשמיד את העם הזה מבחינה פיזית ורוחנית, בכל זאת עם ישראל חי, חזר לארצו, בנה מדינה מתקדמת בפרק זמן קצר ביותר. אין עוד עם בעולם עם היסטוריה כזאת.

לימודי היהדות יאפשרו לך גם להכיר את הפילוסופיה היהודית (עקרי האמונה) ואת כללי ההתנהגות הנדרשים (מצוות). יש לזכור, שיש קשר ישיר בינם לבין סיפור הצלחתו של עם ישראל לשרוד את כל ההתמודדויות שלו בעבר ובהווה.

יש חשיבות גם בלימודים תיאורטיים וגם בלימודים מעשיים, בפרקטיקה, כדי להצליח להשתלב בסוף תהליך הגיור בצורה טובה בעם ישראל.

אין זה אומר, שבסיום האולפן תהיו מומחים ליהדות, מדובר בהיכרות ראשונית בלבד, אותה יש להמשיך בעצם כל החיים. ללמוד ולהתקדם- ואידך פירושא זיל גמור – ואת שאר הפירוש לך ותלמד (הלל הזקן).

שלב א' – לימוד עיוני

המטרה: הקניית ידע בסיסי ביהדות, שיסייע בידי הלומד להתמודד בהצלחה עם מבחני בית הדין לגיור, והכשרה לחיים יהודיים.

מסגרת הלימוד: השתתפות בקורס הכנה לגיור שיימשך כעשרה חודשים ועד שנה, כאשר בכל שבוע יהיו 2 מפגשים של 4 שעות אקדמיות (45 דק')

בכל סיום נושא יתקיים מבחן מסכם, שמוודא שהנושא הובן ושהתלמידים מתמצאים ושולטים בחומר, לטובת הצלחתם בהמשך.

נושאי הלימוד:

רבעון א' – מבואות וטעימות, ברכות

רבעון ב' – תפילה, האמונה היהודית

רבעון ג' – בית כנסת, תשמישי קדושה, שבת

רבעון ד' – כשרות, חיי אדם

החגים השונים יילמדו על פי לוח השנה כל אחד לקראת זמנו.

 ה׳ערכה לתלמיד׳ , נועדה לעזור לך לסכם את החומר הרב הנלמד במהלך הקורס. היא מחולקת ע"פ נושאי הליבה אותם תלמד, ומלווה בדפי תמצית ודפי עזר שנועדו לעזור לך לסדר את הדברים כתורה סדורה.

כל תלמיד מקבל קלסר מהודר ובו דפי תמצית ועזר – שמטרתם לעזור ולסכם את החומר הנלמד, ובו יוכל להכניס את הסיכומים ואת הדפים שיחולקו בשיעורים. 

מעבר ללימוד בכיתה בעזרת המורה חשוב לחזור ולהוסיף, עוד ועוד גם בבית. הדרך האמיתית להצלחה הינה שילוב של לימוד רציף, המלווה בישום הדברים גם במעשה בדרך לחיים כיהודי.


תוכנית הלימודים,  יצאה לאור בספר מהודר המכיל את כל החומר הדרוש למתגייר ולכל מי שרוצה להכנס לעולם היהדות. ניתן לקרוא פרק לדוגמא מהספר ולרכוש אותו ישירות מאתר המכון התורני של ישיבת אור עציון, הבית של 'עמי'.

שלב ב' – פרקטיקה

בלימודי יהדות, כמו בלימודי נהיגה למשל, לא די בלימוד התאורטי ויש צורך בפרקטיקה כדי "לעלות על הכביש" של החיים היהודיים.

המגמה היא, שכל מתגייר יהיה בקשר עם משפחה יהודית מלווה מאמצת, שדרכה יוכל להיפגש עם היהדות מבחינה מעשית, הם יסבירו לו דברים שאינם ברורים לו, ישמשו ככתובת ידידותית לשאלות ולהתמודדות עם קשיים, ינחו אותו ויקלו עליו את המפגש עם עולם היהדות.

מגמה זו היא גם חלק מדרישות בית הדין לגיור, שרוצה לראות שלמועמד לגיור יש את הכלים המעשיים ליישם את הידע התאורטי, ושהוא גם מעוניין וגם מסוגל לחיות על פי אורח חיים יהודי לאחר שיתגייר.

גם השיעורים יהיו בנויים בצורה כזו, שבשלב מסויים יתקיימו מפגשים בתוך מקומות הממחישים בצורה מעשית את הנלמד. כמו למשל: בית כנסת, מטבח יהודי וכו'…

שלב ב' יתקיים במקביל לשלב א' אך בהדרגה. כלומר, החשיפה הראשונית לפרקטיקה לא תתחיל מיד עם תחילת התכנית, וכשתתחיל היא תתחיל בצורה מינורית ותגדל בהדרגה.

ההתקדמות המדורגת מתחשבת גם בצרכי המתגייר, שעובר שינוי משמעותי בחייו, ושצריך לעשות זאת בקצב המתאים לו, גם מבחינת עומס אינפורמטיבי וגם מבחינת עומס נפשי.

צור קשר | תוכנית הלימודים

יש לכם שאלה בנושא תוכנית הלימודים? רוצים להירשם לקורס גיור? שלחו לנו את הפרטים שלכם וניצור איתכם קשר

טלפון | 072-2440033

תגובה אחת

  1. שלום אני מעוניינת ללמוד להיות מדריכת גיור. אשמח לפרטים. תודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.