שאלות בנושא גיור

שאלות בנושא גיור | כל המידע על תהליך הגיור הממלכתי

מתלבטים כבר הרבה זמן האם להתחיל תהליך גיור? רוצים להיות בטוחים שאתם הולכים על התהליך הנכון?יש לכם שאלות בנושא גיור? מצויין ! בדיוק בשביל זה כתבנו את המאמר

הגיור הממלכתי | התהליך

1. הרשמה לקורס גיור

עמי מגוון מסלולים- כיתתי או אישי

2. פתיחת תיק גיור

לאחר כשלושה חודשים מפתיחת הכיתה מגיעים לבית הדין לגיור לפתיחת תיק

3. מפגש מסכם

לאחר שמונה עד עשרה חודשי לימוד חוזרים למפגש מסכם עם שליח בית הדין

4. מעמד בית דין

בתום הקורס ניגשים למעמד בית הדין. בית הדין מורכב משלושה דיינים .זכרו הדיינים כאן בשבילכם!

5. רגע אחרי בית דין

עברנואת בית הדין? מזל טוב - עכשיו נשאר ברית מילה טבילה במקווה וחתונה.

הרשמה לקורס גיור

עמי מגוון מסלולים- כיתתי או אישי

1

פתיחת תיק גיור

לאחר כשלושה חודשים מפתיחת הכיתה מגיעים לבית הדין לגיור לפתיחת תיק

2

מפגש מסכם

לאחר שמונה עד עשרה חודשי לימוד חוזרים למפגש מסכם עם שליח בית הדין

3

מעמד בית דין

בתום הקורס ניגשים למעמד בית הדין. בית הדין מורכב משלושה דיינים .זכרו הדיינים כאן בשבילכם!

4

רגע אחרי בית דין

עברנואת בית הדין? מזל טוב - עכשיו נשאר ברית מילה טבילה במקווה וחתונה.

5

תהליך הגיור | כללי

גיור רשמי או בשמות אחרים שלו – "גיור ממלכתי" או "גיור מוכר", הוא גיור שהרשויות השונות בישראל, כגון הרבנות הראשית לישראל, משרד הפנים ועוד מכירים בו. הגיור הממלכתי נעשה אך ורק בבתי הדין המיוחדים לגיור של הרבנות הראשית לישראל. בתי הדין פרוסים ברחבי הארץ. הגיור דרך בתי הדין הממלכתיים מוכר ומוערך בכל רחבי העולם, כך שאתם יכולים להיות רגועים שהגיור שלכם באמת יתקבל בארץ ובחו"ל! עמי גיור -הגיור הרשמי המוביל בישראל.

גיור הוא תהליך אישי, ותלוי בהתקדמות של התלמיד המתגייר. עשרה עד שניים עשר חודשים, הם הזמן האידיאלי לתהליך, בהם חווה המתגייר את חגי ישראל ומועדיו, ומקיף את הצד הלימודי והמעשי של היהדות. לאחר סיום הלימודים כשמתקבלת ההחלטה המשותפת של המורה והתלמיד ובתיאום עם רכז בית הדין, נקבע לתלמיד דיון בבית דין לטובת גיורו. 

חשוב לדעת : תקנות בית הדין מחיבות לפחות עשרה חודשי לימוד. במקרים מיוחדים ניתן להגיש בקשה לקיצור הליכים .

לקריאה נוספת | הליך הגיורמסלול כיתות הלימוד

גיור אורתודוקסי הוא הגיור היחיד שתקף לפי ההלכה היהודית, זאת להבדיל מגיור רפורמי או קונסרבטיבי. "ההלכה" זהו מושג שמדבר על קובץ הדרכות והנחיות בכל נושא בחייו של היהודי. גם בנושא גיור ההלכה היהודית הגדירה את הכללים לגיור כזה. גיור אורתודוקסי משמעותו הוא מחויבות לכל כללי ההלכה . היתרון בגיור כזה שאתם יכולים להיות בטוחים שהגיור אמיתי וכשר, ויתייחסו עליו ברצינות. רוצים להיות רגועים – באו לגיור האורתודוקסי הרשמי של מדינת ישראל דרך עמי אולפני גיור!!

בהחלט. הגיור הוא אורתודוקסי וכשר. הגיור היחיד המקובל בארץ ע"י מוסדות המדינה ורשויותיה הינו גיור אורתודוקסי. המורים ב'עמי, אולפני גיור בתפיסה אישית', הינם מורים אורתודוקסים בעלי גישה ציונית דתית, בוגרי ישיבות הסדר ומדרשות. דייני בית הדין המיוחד לגיור באים מהשקפת עולם זהה. כך שלא תלמדו דברים (שאינם מהזרם האורתודוכסי) שעלולים לבלבל אתכם ולהכשיל חס וחלילה בפני בית הדין. 

לקריאה נוספת | מהו גיור, מהו גיור אורתודוקסימהו גיור כהלכה 

ישנם עוד מספר גופים שמציעים לימודים לקראת גיור. 'עמי, אולפני גיור בתפיסה אישית', הוא הגוף הגדול, המקצועי והיחידי המציע מגוון מסלולים שבראשם הגיור האישי, הן בכיתות הפזורות בכל רחבי הארץ והן בלימודים פרטניים. שילובה של מערכת ממוחשבת ללמידה מרחוק, ביחד עם תוכנית הלימודים הייחודית שלנו, מהווה חידוש משמעותי בתחום אולפני הגיור, והופכת אותנו לגוף המוביל בתחום. אלפי תלמידנו מצליחים בבית הדין באחוזים ניכרים. שאלו אותם.

תהליך הגיור הרשמי הינו תהליך משמעותי ועמוק. פעמים רבות ללא הדרכה תלמיד יכול להסתבך בדרך ליעד הנכסף. בעמי המורים מלווים אתכם לאורך כל הדרך -בכיתה, בפעילות חשובות במהלך התהליך והכי חשוב בבתי הדין לגיור! רוצים לדעת שהדרך שלכם סלולה להצלחה – באו לתהליך הגיור הרשמי בעמי אולפני גיור!

לא, זה לא נכון. מדינת ישראל רואה בגיור 'משימה לאומית' ולכן ישנם תקציבים המופנים לטובת מימון ותמיכה בלימודים. התקציבים הממשלתיים אינם מכסים את כל ההוצאות ולכן אנו פונים גם לתרומות של אנשים פרטים, וכמובן להשתתפות של התלמידים עצמם. השתתפות התלמיד, משתנה בין המסלולים, וברור שעלותו של המסלול האישי, יקרה יותר מהמסלול בכיתה, שהינו סמלי בלבד.

במסגרת לימודי הגיור לומד המתגייר את יסודות ההלכה והמסורת היהודית. הלימוד נעשה באווירה נעימה ומכבדת ,וכמובן השיעור מועבר בצורה ברורה ומסודרת תוך שימוש באמצעי לימוד מתקדמים. 

לקריאה נוספת | תוכנית הלימודים

ע״פ דרישות של בית הדין המיחד לגיור, בני הזוג מחוייבים להצטרף ללימודים, ולהיות נוכחים באופן מלא בפעילות. ישנם מקרים מיוחדים בהם ניתן פטור חלקי מהשתתפות בלימודים.

תהליך הגיור | בתי הדין

מדינת ישראל בשיתוף הרבנות הראשית לישראל הקימו את "אגף הגיור" שמתוקצב על ידי משרד רוה"מ. במסגר האגף הוקמו בתי דין מיוחדים לגיור הפרוסים ברחבי הארץ.

בתי הדין לגיור נמצאים בארבעה מחוזות:

חשוב לזכור – בית דין לא רשמי לא יאפשר להתחתן ברבנות ורבים מהחברה הישראלית לא יכירו בתהליך שלכם כגיור .

זה בסדר גמור. פתיחת תיק בבית הדין המיוחד לגיור, הינו תהליך פורמלי, שמכניס אתכם למאגר הרישום בבתי הדין. רוב התלמידים פותחים את התיק כחודשיים לאחר תחילת לימודיהם באופן מרוכז. במידה וכבר פתחתם תיק, אין בכך כל בעיה. אנו עומדים בקשר יום יומי עם מערך בתי הדין, והתיק שפתחתם ילווה אתכם בתהליך, כך שלא תצטרכו לפתוח שוב תיק.

במסגרת הקורס  נפגש המתגייר עם בית הדין מספר פעמים:

פגישה ראשונה לאחר חודשים מתחילת הקורס, מטרת המפגש: פתיחת תיק גיור

לאחר שמונה חודשי לימוד מפגש עם רכז בית הדין ,מטרת המפגש: רכז בית הדין ישוחח עם המתגייר על התקדמותו וייעץ לו בנושאים והבעיות שצפו במהלך הקורס

בסיום הקורס מפגש מול הרכב בית דין (שלושה דיינים) ,מטרת המפגש : בדיקה והתרשמות של הדיינים על התהליך החשוב שהמתגייר עבר ,וקבלת המתגייר לעם ישראל 

לקריאה נוספת | בית הדין לגיור

יש להדגיש, שהמורים בקורס לגיור, מכינים את המשתתפים בקורס כדי שיהיו מסוגלים לעבור את מבחני בית הדין, אבל הדיינים בבית הדין הם גורם חיצוני שדן בעצמו ומחליט על פי שיקול דעתו והתרשמותו. לעתים מתרשם בית הדין, בדיון הראשון שיש לאשר את הגיור, ולעתים מתנה את האישור בבדיקה נוספת ומקיים דיון נוסף בהמשך. כמו ברישיון נהיגה, לא כולם עוברים בטסט ראשון, ומי שמעוניין לנהוג עושה את הנדרש עד שמצליח לעבור בהצלחה. אנו מחויבים לעזור וללוות אותך בתהליך, ככל הנדרש וע"פ רצונך, עד להצלחה.

תהליך הגיור | מקרים אישיים

משרד הפנים לא מאפשר למי שאינו אזרח ישראלי להתגייר בארץ. יש מספר אפשרויות להתגייר במידה ואינכם אזרחים. תוכלו לפנות לועדה לנתינים זרים במשרד הפנים. חומרים נוספים ניתן לקרוא כאן. בכל מקרה אנחנו ממליצים לפנות אלינו, על מנת לקבל הנחיה מקצועית ניתן לפנות לרב דוד 052-7710902 או לאבישי גרוסר 058-7493234

לקריאה נוספת | דף "גיור למי שלא אזרח"

תמיד אפשר להמשיך. לצערנו, יש המוצאים עצמם בסיטואציה בה הם התחילו בתהליך, אך לא התמידו לסיימו מסיבות שונות. באופן כללי, חשוב לנו להדגיש כי אנו רואים חשיבות בהתמדה של התלמיד. תלמיד שהתחיל בעבר ללמוד אך לא סיים, יוכל לעבור ראיון, לפיו תקבע רמת ידיעותיו והתקדמותו בתהליך. ל'עמי, אולפני גיור בתפיסה אישית' יש מסלולים המתאימים לבעלי רקע משמעותי, הצריכים לעשות רק 'ישור קו' לקראת הדיון בבית הדין. במידה ולימודך בעבר, הביאו אותך לרמת התקדמות מסויימת, נוכל להתאים לך את המסלול המתאים לך. צרו קשר בהקדם.

אין קיצורי דרך, ואינך צריך קיצורי דרך. הלימודים הקודמים שלך היו חלק מהדרך והם לא "נמחקו" לך. כמובן שתוכל להמשיך. בפגישה הראשונה, לאחר שנתרשם מרמת ידיעותיך והתקדמותך בתהליך , נתאים לך את המסלול המתאים לך.

גילוי פתאומי, מהווה קושי נפשי לא פשוט. אנו ממליצים לכם להתקשר ולהתייעץ איתנו על האפשרויות השונות שיתאימו לכם לתהליך. ברור לנו, שעם חלק מההחלטות (כדוגמת, האם לדחות את החתונה וכד'), תצטרכו להתמודד בעצמכם. אנחנו ננסה להקשיב ולעזור לכם לנתח את הסיטואציה. תהליך גיור, דורש החלטה של בני הזוג שאינה יכולה להתקבל מתוך היסטריה ובמצב רגשי מורכב. חשוב לנו שתדעו שיש פתרונות , אבל הם לא פתרונות קסם של זבנג וגמרנו.

תהליך הגיור דורש רמה מסויימת של זמן פנוי. אנו ערים לעובדה שהרבה מהתלמידים עובדים למחייתם ברוב שעות היום. לכן, אנו עושים מאמצים כבירים להתחשב בכך, כל עוד אין הדבר פוגע בקצב וברמת ההכנה של התלמיד. בנוסף פתחנו את מסלול הגיור האישי, לתלמידים שלא מתאפשר להם להגיע לכיתה.

ילדים שאינם בני מצוה מתגיירים ביחד עם ההורים שלהם. ולכן במידה והבת או הבן קטנים, הם יתגיירו ביחד עם הוריהם, אך לא יצטרכו לעבור את תוכנית הלימודים. לאחר הדיון בבית הדין, יעברו הילדים ברית (לבנים) וטבילה ביחד עם ההורה. חשוב להדגיש כי בית הדין רוצה להתרשם כי האב והאם יחנכו את בניהם ע"פ היהדות ולכן, יש לרשום אותם בחינוך הממ"ד.

תהליך הגיור הינו תהליך של בניה של בית יהודי וחיים משותפים. לבני זוג המתכננים להינשא, ולכאלה שכבר חיים כנשואים, התהליך הינו אבן פינה לבניית הבית יחדיו. תפקידו של בן הזוג היהודי (במידה ואחד מבני הזוג יהודי) הוא ללוות ולתמוך בבן זוגו המתגייר. גם בית הדין המיוחד לגיור, רוצה להתרשם כי יש ביכולתכם לחיות חיים יהודים. כמעט ולא אפשרי, להצליח בתהליך ללא תמיכה של בן הזוג. חשוב לא להתייאש בשל כך. במידה ואתם מעוניינים לפנות ליעוץ, נשמח לעזור לכם.

תהליך הגיור | שאלות נוספות

לא. אין אפשרות להמשיך להאמין בדת אחרת ובו זמנית ביהדותו

בבתי דין בקהילות יהודיות, המקובלים ע"י הרבנות הראשית בארץ, ע"פ רוב, התהליך ארוך יותר. במידה ואתם עומדים לעבור תהליך גיור בקהילה יהודית בחוץ לארץ. חשוב מאוד לבדוק שבית הדין מאושר ע"י הרבנות הראשית לישראל, ועומד ב

לימודי הגיור כוללים לימוד תיאורטי ולימוד מעשי-חוויתי. מקומה של המשפחה המלווה חשוב, משום שהיא מהווה צוהר לחוויית היהדות בתוך הבית במובן המעשי והיום יומי. דייני בית הדין המיוחד לגיור, רוצים להתרשם כי התלמיד התקדם בלימודיו הן בפן הלימודי והן בפן הפרקטי. המשפחה המלווה, שמלווה את המתגייר גם לבית הדין, עוזרת לדייני בית הדין לקבל את התמונה המלאה.  אנחנו נעשה כל מאמץ לעזור לכם למצוא משפחה שתתאים לכם. 

לקריאה נוספת |  דף משפחה מלווה

רוצים להירשם לקורס הגיור דרך 'עמי' ? יש לכם עוד שאלות? מוזמנים להתקשר!

דילוג לתוכן